Geoblog.pl    trampy    Podróże    Ameryka Południowa i tam gdzie nas trampy poniosą    miasto rytmu

miasto rytmu

Brazylia
Brazylia, Salvador

Metrem czyli podmiejską kolejką o dziwo za darmoszkę podjechaliśmy do rodoviaria czyli bus station oddalonego o 8km poza centrum.Spodziewaliśmy się młynu ludzi a tu spokój.W każdym kierunku Brazylii inna firma przewozowa sprzedająca bilety.Bez problemu zakupiliśmy bilet nocny do Salvadoru(126R$)
Jadąc 14h obserwowaliśmy jak biednie żyją tu ludzie.Domy wprawdzie większość z cegły lecz jeden przy drugim.Polskie blokowiska przy tym wyglądają luksusowo.

W przewodniku piszą że Salvador to największe czarne miasto poza Afryką . . . hm . . . może kiedyś tak teraz wszystko się przemieszało i miasto nie różni się zbytnio kolorem ludności od Recife.
Do starówki Salvadorskiej z dworca autobusowego (z naszych obserwacji znajduje się zawsze poza miastem) podjechaliśmy jednym autobusem.Nie było łatwo.Z dworca jest kilka platform,łatwo się pogubić,na szczęście nasz portugalski sprawia cuda i zawsze wychodzimy z opresji :-)Na dworcu zaczepiliśmy babeczke z budy radiotaxi ,która napisała nam z której platformy mamy odjechać zaznaczając jedynie platformę nr niestety nie podała,kazała pytac ludzi tak przynajmniej wyglądało z jej gestykulacji.Ok platforme znależliśmy ale z wyborem autobusu było gorzej bo było ich od groma i cały czas podjeżdżały nowe.Naszczęście w takich momentach podchodzą do nas dobrzy ludzie z pomocą.Jakiś typek wczuł się w role i po portugalsku wytłumaczył nam jakim jechać.Poczekał z nami na nasz autobus.Milo z jego strony.

Ulokowaliśmy się na malowniczej starówce do której trzeba wjechać specjalną windą 0.15 R$.(podobno jedyne takie rozwiązanie na świecie)Na starym mieście poza tradycyjnymi sklepikami,restauracjami pokazują się uliczni tancerze capuery.Wszystko żeby choć trochę grosza od turysty uczknąć,chyba tak już musi być,ale jest miło.

W Salvadorze zatrzymaliśmy się w Fusion.Znależliśmy go na stronie hostelworld i bedąc jeszcze w Recife zabukowaliśmy 3 noce.Genialne położenie hostelu w samym sercu starówki.Backpakerski styl fusion sprawia ,że czujemy sie jak w domu, leci non stop muza puszczana przez luzaka-recepcjoniste ogólnie spoko klimat.Generalnie muza dobiega nas zza okna,gdzie są knajpki,pijalnie piwa.Ach Ci brazyle potrafią się bawić,nawet starsze osoby podklaskują,ruszają bioderkami do dziwięków bębnów.
Z Salvadoru pochodzi słynny afro-brazylijski zespół będniarzy Olodum.(do odsłuchania poniżej)Powstały po koniec lat 70,poruszający w tekstach tematy jak walka z rasizmem,prawa człowieka itp.Zasłyneli na całym świecie, dzięki wspólnemu wystąpieniu z Michaelem Jacksonem w "They Don't Care About Us"Olodum udzielał się również na albumie "Roots"Sepultury.

Multimedia (1)
  • rozmiar: 3,55 MB  |  dodano 1 rok temu

Przemek
Przemek - 2013-09-13 22:06
a jak pogoda, nie za goraco? - patrze na zdjecia to ostro wieje chyba - to chyba optymalnie do zwiedzania?

Przemek
Przemek - 2013-09-13 22:07
i wiecej zdjec tych kobiet :P

trampy
trampy - 2013-09-15 01:11
Hej Przemo :-) mhh co do pogody to raczej trafilismy na porę deszczową no przynajmniej tam na północy...bo dzisiaj jak wyjeżdzaliśmy do Rio to pogoda miodzio :D pozdrowki

Wiewiórowna
Wiewiórowna - 2013-09-15 19:46
Pozdrawiamy z deszczowej, zimnej i skacowanej Bydgoszczy od nas i od Anki (Marty siory) i Adama. Właśnie przeglądamy sobie Waszego bloga i zazdrościmy pogody !!

tealover
tealover - 2013-10-09 08:54
te kolory są prawdziwe czy podrasowane??
niesamowiteee!! :)

Zasoby: 185 wpisów185 321 komentarzy321 3055 zdjęć3055 64 pliki multimedialne64